به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » اصغر نوروزیان ؛ معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف
437 بازدید

اصغر نوروزیان ؛ معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف

اصغر نوروزیان
(۱۵ فروردین ۱۲۹۵، تبریز ـ ۹ آبان ۱۳۹۱، تهران)
معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف

اصغر نوروزیان

اصغر نوروزیان به سال ۱۲۹۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات خود را تا دریافت دیپلم، در زادگاهش سپری کرد و در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی جهت ادامه تحصیلات، به دانشسرای عالی تهران رفت و پس از مدت ۳ سال تحصیل در میان تمامی شاگردان دانشسرای‌عالی به‌عنوان شاگرد اول شناخته شده و مورد تجلیل قرار گرفت.
وی از سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی به نگارش و تألیف کتاب‌های درسی پرداخت و چندی بعد با همکاری گروهی از دوستان، اقدام به نوشتن یک دوره ۲۸ جلدی کتاب فیزیک و شیمی برای دبیرستان‌ها و دانشسراها نمود.
از دیگر کارهای ارزشمند ایشان می‌توان به تأسیس انجمن معلمان علوم تجربی و همچنین پایه‌ریزی مدارس هدف، اشاره کرد. یکی از بزرگ‌ترین خدمات احمد بیرشک (ریاضیدان، تقویم‌نگار، پژوهشگر و مدرسه‌دار نامدار ایران (۴ بهمن ۱۲۸۵ قوچان ـ ۱۴ فروردین ۱۳۸۱ تهران) ) به جامعه فرهنگی ایران، بنیان‌گذاری مدارس هدف بود که با کمک تنی چند از دوستانش در ۲ خرداد ۱۳۲۷ با سرمایه ۳۵ هزار تومان بنیان نهاده شد. هدف مخفف عبارات هنر، دانش و فرهنگ بود که تا زمان انحلال (۱۳۵۸ هجری‌شمسی) بیش از ۱۶ هزار دانش‌آموز دیپلم و دیپلمه را تربیت کرد.
کتاب‌های دیگر تألیف شده توسط وی را می‌توان با عناوین جدول لگاریتم و خطوط مثلثاتی ابتکاری، خودآموز فیزیک، و علم و زندگی اشاره نام برد.
سرانجام این معلم دلسوز و اندیشمند به سال ۱۳۹۱ هجری‌شمسی با عمری ۹۶ ساله که به تعلیم و تربیت سپری شده بود، در تهران دار فانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت و در قطعه نام‌آوران آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه