گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » جواد فکوری ؛ دولتمرد، وزیر دفاع، خلبان
31 بازدید

جواد فکوری ؛ دولتمرد، وزیر دفاع، خلبان

جواد فکوری
(۱۷ دی ۱۳۱۷، تبریز ـ ۷ مهر ۱۳۶۰، نزدیکی شهر ری)
دولتمرد، وزیر دفاع، خلبان

جواد فکوری

جواد فکوری به سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی در محله چرنداپ متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در سن ۲۱ سالگی در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی به‌خاطر علاقه زیادی که به خلبانی داشت، در مهرماه همان سال وارد دانشکده خلبانی نیروی‌هوایی شد.
خلبانی اغلب هواپیماهای جنگنده را در ایران و آمریکا آموزش دید و پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی به خدمت نیروی‌هوایی ارتش درآمد و با شروع جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از طراحان عملیات‌های نیروی‌هوایی ایران به کار خود ادامه داد.
تیمسار سرلشکر فکوری در خرداد ۱۳۵۹ به سمت فرماندهی نیری هوایی ارتش و ۳ ماه بعد به سمت وزیر دفاع در کابینه شهید رجایی برگزیده شد.
سرانجام در شامگاه ۷ مهر ۱۳۶۰ زمانی که ۴۳ سال از عمرش می‌گذشت، در حین بازگشت از جبهه جنوبی جنگ به تهران، بر اثر سقوط هواپیمای C-130 ارتش جمهوری اسلامی ایران، به‌همراه جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه به نام‌های جهان‌آرا، فلاحی، کلاهدوز و نامجو به شهادت رسید و به همراه یارانش در قطعه شهدای بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.
وی مؤلف چندین کتاب و دستورالعمل آموزشی در نیروی‌هوایی بود که از آن جمله می‌توان به کتابچه اطلاعات نیروهای‌هوایی منطقه اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه