حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید محمد تقی آل هاشم ؛ عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر
9081 بازدید

سید محمد تقی آل هاشم ؛ عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر

سید محمد تقی آل هاشم
(۱۳۱۳ هجری‌شمسی، تبریز ـ در قید حیات)
عالم، مجتهد، نویسنده و پژوهشگر

سید محمد تقی آل هاشم

آیت‌الله سید محمد تقی آل‌ هاشم در خانواده‌ای اهل علم و تقوا در نزدیکی تبریز دیده به جهان گشود. از سنین کودکی، قرآن و علوم دینی را از محضر بزرگان شهر فراگرفت و سپس به طور رسمی وارد حوزه علمیه تبریز شد و مشغول تحصیل علوم دینی گردید.
وی پس از ۱۰ سال تحصیل در تبریز، راهی حوزه علمیه نجف‌اشرف شد و پس از یک سال اقامت و بهره‌مندی از علمای آن سامان، به ایران بازگشت و در قم اقامت گزید و از محضر آیات عظام آن دیار نیز استفاده کرد. مدتی در مشهد مقدس به تکمیل دروس حوزوی پرداخت و سرانجام به زادگاه خویش مراجعت نموده و به کارهای دینی مشغول گردید.
از کارهای مهم ایشان می‌توان به مبارزه علیه رژیم شاه، مسئولیت اعزام نیروی استان به جبهه، تدریس علوم دینی، تألیف آثار متعدد و بازسازی و تجدید بنای مساجد از جمله مسجد سیدحمزه و مسجد سیدمصطفی خمینی(ره) اشاره کرد.
از آثار مکتوب آیت‌الله آل‌هاشم می‌توان موارد زیر را برشمرد:
اقامه نماز در اسلام، احکام جمعه در اسلام، اسلام و شیعه از دیدگاه قرآن و اهل بیت(ع)، جنگ و شهادت، خلاصه الانساب فی معرفت الاحزاب، انفاق در اسلام، آثار الاسلام، روضه الجنه، جنات الفردوس، باقیات الصالحات، کشف الاخبار، تاریخ الائمه الاطهار، خاندان آل‌هاشم، آثار علما و رجال آذربایجان، انیس محدثین، و فریادرس دادرس.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه