دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » سید هادی شفائیه ؛ پدر عکاسی نوین ایران، بنیانگذار تدریس آکادمیک عکاسی
1855 بازدید

سید هادی شفائیه ؛ پدر عکاسی نوین ایران، بنیانگذار تدریس آکادمیک عکاسی

سید هادی شفائیه
(۲۳ مرداد ۱۳۰۲، تبریز ـ در قید حیات)
پدر عکاسی نوین ایران، بنیانگذار تدریس آکادمیک عکاسی

سید هادی شفائیه

سید هادی شفائیه به سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه، در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی راهی تهران شد و در رشته داروسازی به تحصیل پرداخت. ضمن فارغ‌التحصیلی به ایران بازگشت و با برادر بزرگش داروخانه‌ای تأسیس نمود اما شوق عکاسی او را مجبور کرد به دنبال هنر مورد علاقه‌اش برود.
علاقه به عکاسی از کودکی در وجود هادی شکل گرفته بود به‌طوری که در ۱۰ سالگی اولین عکس سیاه و سفید خود را گرفته و چاپ کرد. در سن ۲۸ سالگی برای اولین بار در مسابقه عکاسی انجمن فرهنگی ایران و فرانسه به مقام نخست دست یافت و شوق فعالیتش دوچندان شد و از این‌رو آموزش عکاسی را با انتشار مقالاتی در مجلات آغاز نمود و از آنجا که به زبان فرانسه تسلط کامل داشت، آخرین دستاوردهای خارجی را ترجمه و منتشر ساخت و این آموزش کم‌کم در قالب آموزش تلویزیونی ارائه گردید.
از آثار مکتوب پدر عکاسی نوین ایران می‌توان به کتاب‌های نور و هنر عکاسی، و پیشگامان نقاشی معاصر ایران اشاره کرد.
چون فرزندان وی در آمریکا ساکن هستند از این رو به سال ۱۳۶۷ هجری‌شمسی با همسرش عازم شهر دوبلین در ایالت اوهایو شده باقی عمر را در آن شهر سپری می‌کند.
شفائیه علاوه بر عکاسی، در خوشنویسی نیز در حد استادی است و همواره به زادگاهش عشق می‌ورزد و به جرأت می‌توان گفت هنر عکاسی ایران مرهون تلاشهای این هنرمند بزرگ می‌باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه