کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » محمدحسن لطفی تبریزی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان
2556 بازدید

محمدحسن لطفی تبریزی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان

محمدحسن لطفی تبریزی
(۱۲۸۹ش، تبریز ـ ۲ آبان ۱۳۷۸، تهران)
ادیب، نویسنده، مترجم، حقوقدان

محمدحسن لطفی

محمدحسن لطفی سال ۱۲۸۹ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از طی دوران ابتدایی و دبیرستان در زادگاهش، وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و سپس در سال ۱۳۲۱ هجری‌شمسی عازم آلمان گردید و در دانشگاه گوتینگن به تحصیل در رشته حقوق کیفری پرداخت. در دوران جنگ آلمان با متفقین و پس از سقوط آلمان نازی، تحصیلاتش را نیمه تمام گذاشت و به کمک افسران صلیب سرخ ارتش انگلیس توانست زندگیش را نجات دهد.
مدتی دستیار برتولد اشپولر بود و با حمایت وی توانست تحصیلات خود را به اتمام رسانده و دکترای حقوق کیفری بگیرد.
وی بعد از ازدواج با دختری آلمانی به ایران بازگشت و در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران به فعالیت سیاسی روی آورد و کم‌کم وارد دنیای فرهنگ شده، به ترجمه و نگارش پرداخت و آثار ارزشمندی خلق کرد که از آن میان می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره نمود:
دوره آثار افلاطون (۴جلد)، متفکران یونانی (۳جلد)، پایدیا (۳جلد)، دوره آثار فلوطین (۲جلد)، رساله‌های منسوب به افلاطون، گفتارها، متافیزیک، اخلاق نیکوماخس، سماع طبیعی، فرهنگ رنسانس در ایتالیا، تاریخ جنگ پلوپونزی، خاطرات سقراطی، زندگی و آثار افلاطون، سقراط، آغاز و انجام تاریخ، آگوستین، اسپینوزا، مرگ سقراط، و مابعدالطبیعه.
این ادیب و حقوقدان برجسته پس از عمری تلاش در راه علم، دانش، حکمت و معرفت، سال ۱۳۷۸ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و به حیات ابدی خویش پیوست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه