در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » یحیی شیدا ؛ ادیب، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار
840 بازدید

یحیی شیدا ؛ ادیب، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار

یحیی شیدا
(۲۰ اردیبهشت ۱۳۰۳، تبریز ـ ۲۹ مهر ۱۳۹۰، انگلستان)
ادیب، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار

یحیی شیدا

یحیی شیدا در خانواده یکی از مجاهدان مشروطه تبریز به نام میرزا حسن چرندابی یوزباشی، در محله چرنداب دیده به جهان گشود. تحصیلات اولیه خود را نزد پدر فرا گرفت و سپس در دبیرستان فردوسی رشته ادبیات را به سرانجام رساند.
ذوق ادبی وی از سال ۱۳۱۹ هجری‌شمسی شکوفا شد و همزمان به تحصیل علم در محضر بزرگان ادبیات همت گمارد تا اینکه از سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی به فعالیت‌های مطبوعاتی روی آورد و مقالاتی در نشریات محلی نوشت. مدت ۳ سال در تهران اقامت گزید و ضمن تحصیل عرفان اسلامی، با شخصیت‌های برجسته‌ای همچون نیمایوشیج، اخوان‌ثالث و بدیع‌الزمان فروزانفر آشنا شد. از سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی با روزنامه‌های فروغ‌آزادی و مهدآزادی همکاری کرد و سال‌ها به همکاری خود تداوم بخشید.
اشعار وی در زبان ترکی و فارسی از نمونه‌های زیبای ادبیات معاصر به شمار می‌رود و بیش از ۱۸ هزار بیت شعر ترکی و ۲۲ هزار بیت شعر فارسی از ایشان به یادگار مانده است.
از آثار منتشر شده استاد شیدا می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:
ادبیات اوجاغی(۳جلد)، پسر خان، دیوان معجز شبستری، در زوایای تاریخ، بدیهه‌گویی در ادبیات فارسی، تلواسه‌ها، دریای متلاطم، مذنب کیست؟، فرآورده‌ها، اودلی سؤزلر، اودلار وطنی، اورک سؤزلری، شعر مجموعه‌سی، احساسلی غزللر، قورخولو سفر، گلینلر بزه‌یی، و اون‌لارجا.
شیدا پس از سال‌ها تلاش در عرصه مطبوعات و ادبیات، سرانجام در مهر ماه ۱۳۹۰ در انگلستان دار فانی را وداع گفت و پس از انتقال جسد به تبریز، در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه