بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » دی » ۱۰ دی ۱۳۱۰ ـ تولد تقی توکلی
1020 بازدید

۱۰ دی ۱۳۱۰ ـ تولد تقی توکلی

جمعه ۱۰ دی ۱۳۱۰
مصادف با ۲۱ شعبان ۱۳۵۰ و ۱ ژانویه ۱۹۳۲
تولد تقی توکلی

تقی توکلی

تقی توکلی ـ پدر صنعت نوین آذربایجان ـ در خاک پاک تبریز، قدم به عرصه حیات گذاشت و در دامان پدر تاجر پیشه‌اش تربیت یافت. در ۶ سالگی به مدارس قدیمی راه یافت و سپس در دبیرستان البرز تهران به تحصیل پرداخت. بعد از اخذ دیپلم، جهت تکمیل معلومات به آمریکا رفت و پس از ۵ سال تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، از دانشگاه نبراسکای آمریکا فارغ‌التحصیل گردید و به وطن مراجعه نمود.
بیشتر مردم آذربایجان عمده کار ایشان را احداث کارخانه ماشین‌سازی تبریز می‌دانند که در سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در منطقه غرب تبریز احداث شد اما اکثریت کارخانه‌های همجوار مانند نساجی، پمپ‌ایران، صانع (هاکسیران)، موتوژن، ایدم، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، کمپرسورسازی، و شرکت گسترش صنایع ریلی، نیز از خدمات این مرد صنعت به‌شمار می‌روند.
وی از سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی به مدت ۹ سال، مدیرعامل کارخانه ماشین‌سازی تبریز بود ولی پس از وقوع جریان‌های انقلابی، از مسئولیت خود استعفا داد و اکنون با کوله‌باری از تجربه در کارخانه کبریت‌سازی توکلی مشغول به‌کار است.
او به همراه پدرش خدمات ارزنده‌ای در صنعت کشور انجام داده است که از میان آنها می‌توان به احداث کارخانه کبریت توکلی، راه‌اندازی اولین کارخانه برق خصوصی، احداث کارخانه نئوپان، احداث کارخانه فورمیکا سازی، و احداث کارخانه نئوپان روکش‌دار اشاره کرد که دستگاه‌های این کارخانه‌ها، از کشورهای آلمان‌شرقی، غربی و یوگسلاوی خریداری و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
گفتنی است وی در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی از طرف فرهنگستان علوم جمهوری‌اسلامی ایران، به عنوان مهندس برجسته کشور انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

این صنعتگر بزرگ و انسان وارسته در ۱۸ دیماه ۱۳۹۷ دنیای فانی را به سوی معبود خود ترک کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه