گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » حسن نزیه ؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت، از مؤسسین نهضت آزادی، رئیس کانون وکلا
2933 بازدید

حسن نزیه ؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت، از مؤسسین نهضت آزادی، رئیس کانون وکلا

حسن نزیه
(۱۳۰۰ش، تبریز ـ ۲۴ شهریور ۱۳۹۱، فرانسه)
مدیرعامل شرکت ملی نفت، از مؤسسین نهضت آزادی، رئیس کانون وکلا

حسن نزیه

حسن نزیه به سال ۱۳۰۰ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، راهی تهران شده به ادامه تحصیل پرداخت.
در تهران به هواداران دکتر مصدق پیوست و همزمان در سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و به کار وکالت در دادگستری مشغول گردید. چندی بعد به سوئیس و فرانسه رفت و در حوزه حقوق و بیمه تحقیقات قابل توجهی انجام داد و سرانجام در سال ۱۳۳۱ هجری‌شمسی نمایندگی ایران در کنفرانس جهانی بیمه‌های اجتماعی را برعهده گرفت.
در دوران صدارت مصدق، به سمت دادیاری در دادسرای انتظامی وکلا منصوب شد و ضمن آن به عضویت هیئت مدیره کانون وکلا درآمد. مدتی بعد در جمع نزدیکان احمد متین دفتری ـ ملقب به اعتضاد لشکر و متین‌الدوله؛ دولتمرد، نخست‌وزیر ایران، داماد دکتر مصدق (۴ بهمن ۱۲۷۵ تهران ـ ۵ تیر ۱۳۵۰ تهران) ـ قرار گرفت و با ریاست وی در کانون وکلا به معاونت و نائب رئیسی کانون انتخاب گردید.
وی با روی کار آمدن مهدی بازرگان، ریاست شرکت نفت ایران را از آن خود کرد و چندی بعد به دنبال مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران برای همیشه راهی فرانسه شد و سرانجام در سن ۹۱ سالگی در پاریس چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه