خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » عباس‌میرزا فرمانفرمائیان ؛ دولتمرد، وزیر تجارت و فوائد عامه، وزیر دادگستری
2217 بازدید

عباس‌میرزا فرمانفرمائیان ؛ دولتمرد، وزیر تجارت و فوائد عامه، وزیر دادگستری

عباس‌میرزا فرمانفرمائیان
(۱۲۶۸ش، تبریز ـ ۱۳۱۴ش، برلین)
دولتمرد، وزیر تجارت و فوائد عامه، وزیر دادگستری

عباس‌میرزا فرمانفرمائیان

شاهزاده عباس‌میرزا فرمانفرمائیان به سال ۱۲۶۸ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش نوه عباس‌میرزا «ولیعهد» و مادرش دختر مظفرالدین شاه قاجار بود.
وی از سنین کودکی به تهران فرستاده شد و از این رو تحصیلاتش در آن شهر اتفاق افتاد. چندی بعد با تبعید پدرش به بیروت، وارد کالج مسیحی سنت‌جوزپه شد و مدت ۵ سال به تحصیل پرداخت. مقصد دوم عباس‌میرزا شهر لندن بود که در آن شهر وارد کالج سلطنتی سندهرست شد و مدتی تحصیلات خود را ادامه داد تا اینکه به زبان‌های فرانسه، انگلیسی و عربی تسلط یافت و سپس به ایران بازگشت.
وی پس از ورود به ایران، حکومت همدان را در دست گرفت و لقب سالار لشکر گرفت. مدتی در همدان و چندی بعد در کرمانشاه حکومت کرد و در سایه توانمندی خویش به وزارت تجارت و فوائد عامه و سپس وزارت دادگستری منصوب گردید.
در کودتای سال ۱۲۹۹ سیدضیاء‌الدین طباطبایی، به همراه پدر و برادرش دستگیر و روانه زندان شد اما در مدت کوتاهی به واسطه تحفه ارزشمند پدرش به سید ضیاء، از زندان آزاد گردید.
سالار لشکر در دوره پنجم از سوی مردم مراغه در مجلس شورای ملی حاضر شد و همانند برادرش تا دوره هفتم به امر وکالت در مجلس پرداخت. پس از نمایندگی مجلس، مدتی به‌عنوان وزیر جنگ در کابیه نظام‌السلطنه خدمت نمود و سپس راهی برلین شد تا اینکه به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در همانجا چشم از جهان فروبست.

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
    ممنون از اشتراک گذاریتون
    موفق و پیروز باشید دوست عزیز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه