خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » بهمن » ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ـ درگذشت کریم اصفهانیان
796 بازدید

۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ـ درگذشت کریم اصفهانیان

چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴
مصادف با ۲۴ ربیع‌الثانی ۱۴۳۷ و ۴ فوریه ۲۰۱۶
درگذشت کریم اصفهانیان

کریم اصفهانیان

کریم اصفهانیان ـ ادیب، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و روزنامه‌نگار برجسته کشور ـ بهمن ماه ۱۳۹۴ براثر سکته قلبی در تهران چشم از جهان فروبست.

اجداد وی اهل اصفهان بودند و چون در آن زمان تبریز دروازه اروپا به شمار می‌رفت، به این شهر کوچ کردند و در سال ۱۳۱۵ هجری‌شمسی کودکی در تبریز به دنیا آورده و نامش را کریم گذاشتند.
وی در سنین کودکی به تهران رفت و تحصیلاتش را دنبال کرد و سپس وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد. در اغلب جلسات درس و بحث بزرگان ادب فارسی همچون بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی، محمد معین، ذبیح‌اله صفا و لطفعلی صورتگر شرکت می‌کرد و بهره می‌برد تا اینکه در سال ۱۳۴۷ هجری‌شمسی به اشتغال در دانشگاه تهران مشغول شد و ریاست دفتر دکتر ذبیح‌اله صفا در اداره کل انتشارات دانشگاه تهران را برعهده گرفت.
در سال ۱۳۶۰ هجری‌شمسی با عنوان مدیرعامل مؤسسه چاپ و نشر دانشگاه تهران از خدمات دولتی بازنشسته شد و به دنبال فراغت از کار دولتی با مدیریت مجله آینده، به روزنامه‌نگاری پرداخت.
از سال ۱۳۷۲ هجری‌شمسی به‌عنوان دبیر بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی فعالیت خود را ادامه داد و سرانجام به مدیریت انتشارات آن بنیاد منصوب گردید.
اصفهانیان مدت ۵۰ سال با دکتر ایرج افشار همکاری تنگاتنگ و مستمر داشت و حدود ۴۰ سال بر روی اسناد و مدارک بازمانده از دوره قاجار پژوهش انجام داد و در نتیجه اسناد خاندان غفاری را در مجموعه‌ای ۷ جلدی منتشر نمود.
از دیگر اقدامات این ادیب توانا می‌توان انتشار یادنامه دکتر افشار را به مدت ۱۵ سال نام برد.
سایر آثار مطبوع اصفهانیان را می‌توان با عناوین زیر برشمرد:
نامواره دکتر محمود افشار (۱۶جلد)، مخزن الوقایع، تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران و صدها جلد کتاب و مقالات ارزشمندی که به اهتمام وی انتشار یافته است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه